همکاری پزشکان متخصص و گروههای داوطلب و استفاده از دوربینهای حرارت سنج برای حفظ جان عزاداران حسینی

اخبار وتقارير

2020-08-24

525 بازدید

 
 
واحد برنامه ریزی حرکت زائران، وابسته به بخش انتظامات در آستان قدس حسینی، از برنامه‌ های خود درباره ایمن ‌سازی و محافظت از زائران و عزاداران حسینی در برابر خطر ویروس کرونا، حین برگزاری مراسم عزاداری و زیارت عاشورا خبر داد.
مهندس موفق، مسئول این واحد در گفتگو با سايت رسمی آستان قدس حسینی گفت: "با رهنمودهای مستقیم نماینده مرجعیت عالی و متولی شرعی آستان قدس حسینی، شیخ عبدالمهدی الکربلائی، واحد برنامه‌ریزی حرکت زائران، وابسته به بخش انتظامات آستان قدس حسینی، برنامه ‌هایی متناسب با پروتکلهای بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا طراحی کرده است. هدف از این برنامه ‌ها، حفظ سلامتی شهروندان، موکبهای حسینی و زائران در مراسم عزاداری ماه محرم است.
وی افزود: کارگروه ویژه ای شامل مجموعه ‌ای از کادر پزشکی و بهداشتی متخصص در امر بیماریهای واگیردار، با همکاری بیمارستان تخصصی امام زین العابدین (علیه السّلام) تشکیل شده است. همچنین پارتیشنهایی برای فاصله‌گذاری و حفظ جان زائران حین برگزاری عزاداری ماه محرم قرار داده شده است و اقداماتی برای اجرای پروتکلهای بهداشتی، فاصله ‌گذاری اجتماعی و رعایت توصیه‌ های پزشکی همچون استفاده از ماسک و دستکش که مرجعیت عالی و مسئولان بهداشت و درمان برای مقابله با ویروس کرونا، بر آن تاکید دارند؛ انجام گرفته است.
وی اظهار داشت: اقداماتی که جهت فراهم نمودن شرایط بهداشتی برای زائران انجام خواهد شد، شامل موارد زیر می‌شود: تجهیز زائران با ماسک و دستکش، اهدای مهر ویژه هر زائر جهت اجرای فرضیه نماز و نصب سیستمهای اسپری ضدعفونی جدید و پیشرفته در ورودیهای صحن‌ شریف حسینی برای ضدعفونی زائران، پیش از ورود به صحن.
مهندس موفق تصریح کرد: برنامه ‌های ویژه‌ ای برای موکبهای شرکت کننده در عزاداری حضرت امام حسین (علیه السّلام) حین ورود به آستان قدس حسینی در نظر گرفته شده است و دستگاهها و دوربینهای پیشرفته و بسیار کارآمدی در ورودیها نصب شده است که امکان تشخیص دمای بدن انسان را دارد و دیگر نیازی به بازدید تک تک زائران هنگام ورود آنان به حرم مطهر نیست.
وی خاطرنشان کرد: تعدادی از خادمان آستان قدس حسینی و داوطلبان اجرای برنامه امسال این آستان، برای شرایط پیش رو به طور کامل آموزش دیده‌ اند که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
نحوه برخورد با زائران و عزاداران حین برگزاری نماز، زیارت، مراسم عزاداری یا هنگام حضور در صحن حسینی، و توزیع پوسترهایی درباره دستورالعملهای بهداشتی که مرجعیت عالی (مدّ ظلّه العالی) و مسئولان بهداشت و درمان بر آن تأکید دارند.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر