ارزش وجودی همسر

نفحات إسلامية

2015-11-09

3339 بازدید

ارزش وجودی همسر (زن) در خانه به اندازه ای است که از عوامل آرامش برای زندگی مرد به شمار آمده (جعل منها زوجها لیسکن الیها ..سوره اعراف، آیه 189). گفت و گوی با همسر نیز از کارهای نیک و خوب شمرده شده و نیز دو رکعت نماز شخص همسر دار از عبادت شبانه بی همسر برتر است.
در حدیثی آمده است که یک رکعت نماز از مرد همسر دار برتر است از هفتاد رکعتی که مرد بی همسر بگزارد (المقنعه،ص 497).
امام صادق(ع) می فرمایند: پدرم از مردی پرسید : آیا همسر داری؟ گفت : خیر. پدرم فرمود: برای من خوشایند نیست که دنیا و همه آنچه در آن است برای من باشد و شبی را بدون همسر سپری کنم. سپس فرمود: دو رکعت نمازی که مرد همسر دار می گذارد برتر است از عبادت مرد بی همسری که تمام شب خود را به عبادت بگذراند و روزش را روزه بگیرد. سپس پدرم هفت سکه زر به وی داد و فرمود: با این پول ازدواج کن. آن گاه از رسول خدا (ص) چنین روایت کرد که: همسر بگیرید ، به راستی که برای شما سبب روزی بیشتر است.
زن و شوهر نسبت به هم حقوق فراوانی دارند که با رعایت آن ها زندگی شیرین و با صفا میشود (الکافی،ج 5،ص 50) و رعایت نکردن آن تلخ کامی ببار می آورد.
خدای سبحان زنان را لباس مردان و مردان را لباس زنان معرفی کرده است (سوره بقره،آیه 187).
لباس مانع از آسیب و پوشاننده عیوب و حافظ از گرما و سرما و زینت بخش و مایه آرامش انسان است. زن و شوهر نیز برای هم چنین اند ، به شرط آنکه دو اصل مهم مودت (دوستی) و رحمت (مهربانی) بر زندگی حاکم باشد (ر.ک:تسنیم ،ج 9،ص 460-462)
خدای سبحان می فرماید: و از جمله نشانه های او(خدا) این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و میان شما الفت و رحمت برقرار ساخت...(سوره روم، آیه 21)، همچنین در تعامل با همسر ، مکرر سفارش کرده که: با آنان به نیکی معاشرت کنید (سوره نساء،آیه 25). در پرداخت مهریه (سوره نساء،آیه 25)، حقوق متقابل (سوره بقره، آیه 228)،هزینه های جاری زندگی (سوره بقره ،آیه 233) و حتی هنگام جدایی و طلاق همسر(سوره بقره، آیه 231)، خدای سبحان به نیکی با وی سفارش فرموده است، پس در هیچ حالی مرد نباید به همسر خود ستم کند و حقوق و منزلت او را نادیده بگیرد، گرچه وی مرتکب اشتباهی شده باشد.
گردآورنده: مسعود مردانشاهی

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر