اتمام هشتاد درصد از مراحل ساخت ضریح مقام دست چپ حضرت ابوالفضل (علیه السّلام)

اخبار عتبات مقدسه

2020-12-20

536 بازدید

 
رئیس بخش ضریح سازی آستان قدس عباسی گفت: هشتاد درصد از مراحل ساخت ضریح مقام دست چپ حضرت ابوالفضل (علیه السّلام) به اتمام رسیده است و این اقدامات مطابق برنامه زمانی و مکانی و نیز طراحی مورد نظر پیش می رود.
 
ناظم الغرابی گفت: پرسنل این بخش به‌ رغم تعدد مسئولیتهای محول شده به آنها برای اجرای سایر پروژه‌ ها از جمله ضریح حرم مطهر حضرت زینب (علیها السلام)، در تکمیل این ضریح که شاهکار هنری بسیار زیبایی به شمار می ‌رود از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند.
 
الغرابی ادامه داد: ساخت و نصب همه بخشهای ضریح که تعداد آنها هشت پنجره با ارتفاع صد و نود سانتیمتر و عرض یک متر است به پایان رسیده و تنها بخش فوقانی درب ضریح مطهر باقی مانده است.
 
وی گفت: همچنین ستونهای جانبی مجاور پنجره های مذکور که تعداد آنها شانزده ستون به طول نود و هشت سانتیمتر می باشد؛ پایان یافته است.
 
الغرابی اظهار داشت: از بخشهای مهم دیگری که رو به پایان است هشت ستون است که جهت استحکام ضریح نصب می شود و از همه طرف ضریح را در بر خواهد گرفت. 
 طول هر ستون صد و پنجاه و چهار سانتی متر و دارای نقوش اسلیمی هستند که در کنار ستونهای مشبک قرار دارند.
 
وی همچنین عنوان داشت: اقدامات مربوط به نصب کتیبه های قرآنی و شعری به مراحل پایانی خود رسیده است.این کتیبه ها با آب طلا بر روی صفحه میناکاری فیروزه ای در بالای هر یک از این حکاکی شده اند. و در اطراف ضریح نصب می شوند.  
 
الغرابی درباره اقدامات داخل ضریح گفت: داخل ضریح از چوب ساج طبیعی ساخته شده و با نقشهایی با رنگهای طبیعی مزین شده است. از نظر استحکام، توان و زیبایی تفاوتی با خارج ضریح ندارد و اقدامات آن به اتمام رسیده است.
 
شایان ذکر است: بنای این مقام هشت ضلعی است و اولین ضریحی است که با این طراحی ساخته می شود. قطر آن سه متر و ارتفاعش دو متر و هشتاد و پنج باشد و دارای سازه ای از فولاد ضد زنگ با قطر ۲ میلیمتر است که به صورت کاملا حرفه ای و با ظرافت خاصی توسط هنرمندان عراقی طراحی و اجرا شده است.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر