آغاز پروژه سنگفرش صحن و سرای مطهر حضرت ابوالفضل العباس (علیه‌السلام)

اخبار عتبات مقدسه

2018-03-11

1265 بازدید

پس از گذشت پنجاه سال از آخرین سنگفرش حرم مطهر حضرت عباس (علیه‌السلام) صحن و سرای حضرت عباس (علیه‌السلام) با مرمر سنگفرش می‌ شود.
رئیس بخش پروژه‌ های مهندسی آستان قدس عباسی از آغاز پروژه سنگفرش حرم مطهر حضرت عباس (علیه‌السلام) خبر داد.
  ضیاء مجید الصائغ در این باره گفت: این پروژه توسط بخش پروژه ‌های مهندسی و واحد فنی آستان مقدس عباسی اجرا می‌ شود و مکمل دیگر پروژه‌ هایی است که در صحن و حرم حضرت عباس (علیه‌السلام) اجرا شده‌ است.
وی با بیان اینکه در صحن و حرم حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام) چندین پروژه مختلف طبق طراحیها و برنامه‌ های از پیش تعیین شده و در حال اجرا است؛ خاطرنشان کرد: پروژه توسعه و مسقف کردن صحن شریف، سنگئکاری ایوانها و سردابهایی که در صحن ایجاد شده‌ اند و همچنین ساخت و نصب ضریح و سیستمهای دیگر نظیر خنک کننده ها و سیستمهای هشدار و غیره از جمله پروژه های عمرانی این آستان مقدس است که در حال اجرا است.
وی از پروژه دیگری که این آستان مقدس در دستور کار قرار داده، سنگفرش حرم و صحن مطهر حضرت عباس (علیه‌السلام) با سنگ مرمر ذکر کرد و گفت: آسیبهای وارده به سنگهای مرمر مورد استفاده در این مکان مقدس طی پنجاه سال گذشته نمای کلی آن را مخدوش کرده است و لزوم تعویض کفپوش حرم و صحن مطهر از جمله دلایل اجرای این پروژه است
وی افزود: برای هماهنگی قسمتهای مختلف آستان قدس عباسی با قسمتهای در دست تعمیر طرحهای خاصی با حکاکیها و تزئینات متناسب و مطابق با آنها طراحی شده است.
وی با بیان اینکه روند سنگفرش صحن و حرم با سنگ مرمر طی چند مرحله انجام خواهد شد، گفت: فاز اول هزار مترمربع از حرم حضرت ابوالفضل (علیه السلام) را شامل می‌شود که شامل خارج کردن سنگ مرمر قدیمی، خارج کردن بتونهای قدیمی و تعمیر بخشهای آسیب دیده، تعمیر سنگفرش و آسیبها و شکستگیهای آن با استفاده از مواد مخصوص و بتن ریزی جهت آماده سازی برای سنگفرش آن خواهد بود. در این مرحله از بتونها و مواد ویژه استفاده شده است که به چسبندگی بتن به کفپوش قدیمی کمک کرده و مانع نفوذ رطوبت و غیره می شود.
رئیس بخش پروژه های مهندسی آستان قدس عباسی ایجاد شبکه آهنی و قرار دادن آن روی زمین قبل از بتن ریزی و ایجاد یک شبکه زمینی برای سیستمهای زهکشی، ارتباطات، آتش سوزی و هشدار و اتصال آنها با صحن مطهر که برای وصل کردن آن به سیستمهای اصلی آستان قدس عباسی صورت می‌ گیرد و سنگفرش نمودن حرم و صحن مطهر با سنگهای مرمرین در اندازه های خاصی که به تناسب با فضای صحن در نظر گرفته شده را از دیگر طرحهای فاز اول این پروژه عنوان کرد.
الصائغ در مورد مشخصات سنگ مرمر گفت: سنگ مرمر یک گونه طبیعی است که علاوه بر رنگهای مختلف آن، در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارد و در این پروژه از سنگهای مرمر با ضخامت چهار سانتی متر استفاده شده است.

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر