انجام عملیات عمرانی در باب القبله حرم مطهر عباسی با تلفیقی از میراث هنری ماندگار و روشهای نوین

اخبار عتبات مقدسه

2018-01-17

1530 بازدید

عملیات کاشی کاری و اجرای نقوش اسلامی باب القبله حرم مطهر حضرت عباس (علیه السلام) در سمت داخل صحن با سرعت و جدیت و مطابق با طرحها و برنامه از پیش تعیین شده در جریان است. این پروژه تلفیقی است از میراث هنری ماندگار و اجرای عملیات عمرانی به شیوه های نوین که چشم هر بیننده ای را می نوازد. این پروژه خود به تنهائی یکی از زیباترین عملیاتهای عمرانی حرم مطهر به شمار می رود.
مهندس ضیاء مجید الصائغ مدیر قسمت پروژه های مهندسی حرم مطهر و ناظر اجرای این پروژه در گفتگو با خبرنگار شبکه جهانی الکفیل گفت: عملیات اجرای کاشی کاری و اجرای نقوش اسلامی باب القبله حرم مطهر حضرت عباس (علیه السلام) با وجود نیاز به دقت بالا در مراحل مختلف اجرا پیشرفت چشمگیری داشته است و این پروژه بخشی از پروژه طرح توسعه حرم مطهر و تسقیف آن به شمار می رود.
وی در ادامه از اتمام مراحل ذیل این عملیات عمرانی خبر داد:
    - اتمام اجرای طاقهای ورودی حرم مطهر از سمت باب القبله به تعداد شش طاق بزرگ که  درون کادری کاشی کاری شده با کاشی کربلائی قرار گرفته اند. بر فراز این طاقها سه طاق دیگر ساخته شده است که در داخل آنها نوارهای کاشی کاری شده و کتیبه قرآنی وجود دارد .
    - پایان عملیات کاشی کاری داخل طاقها با کاشی کربلائی منبّت و معرّق کاری شده با طلا. این نوع کاشی برای اولین بار در ورودیهای حرم مطهر استفاده می شود.
    - اتمام نصب سازه های فلزی مربوط به نقوش، مقرنسها و گنبدهای طرح.
    - انجام بخشی از عملیات نصب مقرنسهای طرح.
    - کاشی کاری روی مقرنسهای طرح.


الصائغ در پایان از انجام فعالیتهای دیگری مرتبط با این پروژه به صورت موازی خبر داد.
لازم به ذکر است پروژه باب القبله حرم مطهر حضرت عباس (علیه السلام) در قالب پروژه طرح توسعه و تسقیف حرم مطهر تعریف گردیده است. پروژه دربهای حرم مطهر از لحاظ طرح و نقشها نسبت به قبل بسیار متمایز و ویژه است و ظرفیت بیشتری برای پذیرش زائر خواهد داشت.

 

 

آخرین مطالب

شایعتر

الزيارة الافتراضية

مطالب بیشتر